Film „Żołnierz Niezłomny Kościoła” i spotkanie autorskie

W niedzielę 13 marca 2017 roku o godzinie 19:15 Scena Ołtarzew pokazała film „Żołnierz Niezłomny Kościoła”, prezentujący sylwetkę abp Antoniego Baraniaka.

Wyższe Seminarium Duchowne Księży Pallotynów w Ołtarzewie zaprosiło mieszkańców i gości Ożarowa oraz seminarzystów i wykładowców WSD SAC na ten film. Inicjatorem i organizatorem projekcji i spotkania z reżyserem był al. Jan Jabłuszewski SAC. Projekcja została poprzedzona refleksjami o pracy nad filmem reżyser obrazu pani Jolanty Hajdasz.

„Najkrócej mówiąc, abp Antoni Baraniak to sekretarz prymasa kardynała Augusta Hlonda i dyrektor sekretariatu prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego, pełnił także funkcję metropolity poznańskiego w latach 1957 -77. Lista Jego zasług i osiągnięć jest naprawdę bardzo długa, ale największym dowodem Jego męstwa i niezłomności jest postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w Warszawie w latach 1953 – 1955. Historycy Kościoła są zgodni, że torturami, biciem i głodzeniem śledczy z UB chcieli wymusić na ówczesnym biskupie Antonim Baraniaku zeznania pozwalające na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko internowanemu w tym właśnie czasie prymasowi Wyszyńskiemu. Realizowali plan władzy komunistycznej, której celem było skompromitowanie i osoby kard. Wyszyńskiego, i Kościoła katolickiego w Polsce, głównego bastionu oporu społecznego przeciwko ideologii i władzy komunistycznej”.

Po filmie spotkanie z reżyserem i możliwość nabycia książki z filmem.

Seminarzyści zapraszają do zapoznania się z kwartalnikiem „NASZ PRĄD”. Jest to Pismo Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów.
Tematem numeru jest „Kościół a Państwo”. Znajdziecie Państwo tam również artykuł Jolanty Hajdasz, w którym prezentuje osobę abp Antoniego Baraniaka.
Zapraszamy do fotorelacji z pokazu filmu film „Żołnierz Niezłomny Kościoła” i spotkania z panią reżyser Jolantą Hajdasz.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *