Dzień Matki w Scenie Ołtarzew

Wieczór autorski i koncert

Zapraszamy w niedzielę 28 maja na godzinę 19:15 na niezwykły wieczór na Scenie Ołtarzew poświęcony naszym Matkom.

Spotkanie rozpocznie koncert Łukasza Brzeziny, młodego i niezwykle utalentowanego akordeonisty, który podbija sceny muzyczne świata swoim talentem interpretatorskim. Jest on laureatem ponad 30 nagród, m. in. International Music Competition „Grand Prize Virtuoso”, IBLA Grand Prize, VIII Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego „Alkagran 2014”, a także finalistą konkursu „Młody Muzyk Roku 2012”.

Jako solista i kameralista występował w Polsce, Francji,  USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, na Słowacji i we Włoszech. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, doskonaląc swe umiejętności pod kierunkiem najwybitniejszych akordeonistów naszych czasów, m. in. Stefana Hussonga, Geira Draugsvolla, Grzegorza Stopy i wielu innych. Kształci się pod okiem prof. Klaudiusza Barana i dr. Rafała Grządki na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mieszka w Ołtarzewie.

Specjalnie na ten wieczór został zaproszony pan Grzegorz Łęcicki, nauczyciel akademicki , dziennikarz i publicysta w prasie chrześcijańskiej i katolickiej, autor wielu książek, teolog. Od 2013 roku jest kierownikiem Katedry Teologii Środków Społecznego Przekazu na Wydziale Teologicznym UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

Zaprezentuje swoją najnowszą książkę zatytułowaną „Antymatki” traktującą o  negatywnych formach realizacji macierzyństwa, o zaburzonych relacjach matka –dzieci. Autor w swojej pracy pokazuje, że takie postawy jak nadopiekuńczość i zaborczość uniemożliwiają wychowanie dzieci w kierunku odpowiedzialności w życiu osobistym i w społeczeństwie, pozbawiają dzieci samodzielności i wolności.

Grzegorz Łęcicki zachęca do dyskusji i poszukiwań dróg wyjścia z trudnych relacji. Na spotkaniu będziemy gościli również panią psycholog, która podpowie jak można zdiagnozować problem i rozpocząć zmiany. Możliwe będzie nabycie książki „Antymatki”.

Spotkanie zakończy występ Łukasza Brzeziny, który wykona autorski program wariacji muzycznych na akordeon.

Zapraszamy również do przeczytania wywiadu z panem Grzegorzem Łęcickim, który przeprowadził dla tygodnika „Niedziela” (wydanie 6/2017) pan Andrzej Tarwid.

Nota od wydawcy o książce gościa Sceny Ołtarzew.

ANTYMATKI

nadopiekuńcze, toksyczne, zaborcze

Grzegorz Łęcicki, Antymatki, Wydawnictwo Acus, Warszawa 2017.

Najprawdopodobniej jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym tak oryginalna publikacja dotycząca negatywnych form realizacji macierzyństwa,  harmonijnie łącząca refleksję teologiczną oraz medioznawczą.

Książka obala  kulturowe i religijne tabu i przedstawia problem fałszywych wizji miłości macierzyńskiej we współczesnej Polsce na podstawie relacji osób, które doświadczyły traumy spowodowanej dysfunkcją rodziny. Opisuje rozmaite uwarunkowania, aspekty i formy realizacji złej miłości macierzyńskiej, tzn. toksycznej, nadopiekuńczej, zaborczej, oziębłej oraz skutki, niekiedy nawet śmiertelne, owych złych relacji, nacechowanych najczęściej ogromnym egoizmem.

Przypomina jednocześnie te  elementy religijne, historyczne, kulturalne i cywilizacyjne, które ukształtowały specyficzny dla polskiej duchowości i tradycji ideał matki-Polki. Prezentowana publikacja zawiera więc konfrontację toksycznych relacji rodzinnych  z przesłaniem ewangelicznym  oraz  pedagogiką Kościoła katolickiego, odnoszącą się szczególnie do miłości macierzyńskiej.  Autor nie poprzestał na spisaniu oraz skomentowaniu bolesnych i dramatycznych świadectw, ale ukazał je  w perspektywie wiary i moralności chrześcijańskiej; by zaś wyjaśnić genezę złej miłości macierzyńskiej zaprezentował nie tylko ustalenia psychologiczne, ale przede wszystkim zaakcentował  aspekt duchowy. Przeprowadził więc analizę grzechów głównych jako źródła złej miłości macierzyńskiej. Dodatkową wartością książki jest zamieszczony w niej test, mający pomóc czytelnikom w rozpoznaniu relacji rodzinnych, a szczególnie  w określeniu  wzajemnych relacji matki i dziecka.

Autor, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, apologetyk, teolog kultury i mediów, kierownik Katedry Teologii Środków Społecznego Przekazu, ciekawie wzbogacił opis  realnych doświadczeń  poprzez odwoływanie się do  fikcyjnych  przekazów, czyli filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, prezentujących w komediowej lub dramatycznej formie prawdę psychologiczną o złych formach miłości macierzyńskiej oraz negatywnych  relacjach rodzinnych.

Książką Antymatki zamyka niejako swoją trylogię o miłości i małżeństwie; wcześniej bowiem opublikował Wyjątkowy poradnik szczęścia małżeńskiego oraz monografię Małżeństwo i rodzina w nauczaniu oraz doświadczeniu Kościoła.

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *